تجهیزات مدار هیدرولیک


تجهیزات مدار هیدرولیک و کاربرد انها.

تقریبا در اغلب کارخانجات و کارگاههای صنعتی, ابزارها و دستگاههایی وجود دارند که در آنها از سیستمهای هیدرولیک یا پنوماتیک استفاده شده است .توانایی بکارگیری و نگهداری صحیح از این ماشین الات عمر مفید آنها را در بر خواهد داشت, لذا داشتن اطلاعات کافی از علم هیدرولیک و پنوماتیک و کاربرد این علوم می تواند در استفاده صحیح و نیز سرویس و نگهداری به موقع ماشین آلات مفید باشد. 

کاربرد وسیع علم هیدرولیک در صنایع ماشین آلات راهسازی, هوایی , ماشین افزار و صنایع یکی از دلایل توسعه این علم می باشد. دقت بالا , امکان افزایش نیرو , توانایی در کنترل, سادگی و کوچک بودن مجموعه های هیدرولیکی, جایگاه ویژه ای را در صنایع به این سیستم ها داده است 

تعریف هیدرولیک 

از آنجائیکه مایعات در هیدرولیک نقش اصلی راایفا میکنند و نیز استفاده از این علم امکان انتقال نیرو , حرکت و کنترل آنها را بدست می دهد می توان هیدرولیک را بصورت زیر تعریف نمود .هیدرولیک علم استفاده از مایعات جهت انتقال و کنترل نیرو و حرکت می باشد .

در قرق هشتم میلادی بشر موفق به کشف چرخ آبی گردید. بکار گیری چرخ آبی توسط مصریان جهت آبیاری مزارع اولین گامهای در آشنایی و استفاده از علم هیدرولیک بود. با این حال تا قرن ۱۶ میلادی هنوز قدمهایی جدی در این راه برداشته نشده بود تا اینکه توریچلی دانشمند ایتالیایی توانست مقدار فشار اتمسفر را توسط بارومتر اندازه گیری نماید . 

در قرن هفدهم میلادی یک دانشمند اروپایی به نام پاسکال قوانین اولیه هیدرولیک را پایه ریزی نمود. بر اساس قانون پاسکال فشار وارده بر هر نقطه از یک مایع محبوس بطور مساوی در تمام جهات منتقل شده و با نیروی مساوی بر روی سطوح مساوی اثر می کند . به عبارت دیگر فشار وارده بر مایعات داخل ظروف بسته در تمام نقاط برابر است .

پرس های هیدرولیک برای اولین بار بر پایه این قانون ساخته شدند . در قرق نوزدهم میلادی پرسهای هیدرولیک آبی اختراع شدند و در قرق بیستم میلادی هیدرولیک روغنی در صنایع بطور وسیعی مورد استفاده قرار گرفت .

مزایا و معایب سیستمهای هیدرولیکی روغنی .

۱-سادگی  طراحی و نصب آسان قطعات هیدرولیک به دلیل استاندار بودن آنها .

2- تولید و انتقال نیروهای بزرگ توسط قطعات کوچک هیدرولیکی .

3- افزایش عمر قطعات بدلیل استفاده از روعن در داخل سیستم های هیدرولیک و کاهش میزان فرسایش

4- امکان بدست اوردن نیرو , فشار , گشتاور و سرعتهای غیر پله ای و یا اصطلاحا داشتن تعداد بی نهایت سرعت , فشار و نیرو .

5- انعطاف پذیری بسیار زیاد سیستم با استفاده از لوله و شلنگ ها

6- سرویس و نگهداری آسان و امکان کنترل سیستم توسط تعدادی فشار سنج و حرارت سنج .

7- امکان تعویض جهت حرکت با سرعت زیاد .

8- بکار گیری نیروی کم کارگری و امکان اتوماسیون کامل سیستم .

9- اقتصادی بودن بکارگیری سیستمهای هیدرولیک .

معایب سیستمهای هیدرولیک .

1- در صورت استفاده از روعن نامناسب و یا اشکال در طراحی مسیرها , افت فشار و در نتیجه اتلاف انرژی وجود خواهد داشت .

2- فشار در سیستم های هیدرولیک زیاد بوده و به همین دلیل لوله و شلنگ های قوی و بست های بسیار دقیق جهت آب بندی مورد نیاز می باشد .

3- بدلیل حساسیت بسیار زیاد سیستم های هیدرولیک , وجود کوچکترین مقدار گرد و خاک , زنگ زدگی و آشغال در داخل سیستم باعث خرابی آن می گردد.

کمی صبر کنید...
موردی برای نمایش وجود ندارد.
ترتیب نمایش:

دسته‌بندی