وریستور( Varistor) زیمنس مدل ۳RT1916 1BDOO/AC127--240V/DC150--250V

Varistor(VDR ) : 3RT1916-1BD00—AC: 127V..240V/ DC:150V..250V

از {{model.count}} رای
تعداد
نوع
محصول در بسته بندی اصل تضمین سلامت و اصل بود کالا طبق مشخصات درج شده .
فروشنده: فروشگاه اینترنتی اتوماسیون جنوب TSJCO
آماده ارسال ناموجود
100,000 تومان
محصول مورد نظر موجود نمی‌باشد.
  • {{value}}
کمی صبر کنید...
  • شرکت سازنده: زیمنس
  • نام: وریستور( Varistor) ی...
  • مدل کالا: 3RT1916 1BDOO
  • ولتاژ: AC:127V— 240 /DC: 15...

وریستور ( Varistor: 3RT1916)زیمنس مدل 3RT1916-1BD00 در ولتاژ های AC: 127V- - -وریستور ( Varistor: 3RT1916)زیمنس مدل 3RT1916-1BD00 در ولتاژ های AC: 127V- - -240V  l/ DC : 150V- - 250V این وریستور زیمنس مناسب برای نصب بر روی کنتاکتورهای سایز کوچک S00 بکار می رود50V- - 250V این وریستور زیمنس مناسب برای نصب بر روی کنتاکتورهای سایز کوچک S00 بکار می رود. واژه وریستور ترکیبی از دو کلمه‌ قابل تغیر ( VARI-able) و مقاومت ( Resi-Stor ) است که برای توصیف مد کاری آن ها بکار می رود و از اول اختراع انتخاب شده است که امروزه به آن (VDR )  می گویند وریستور ( Varistor ) یک قطعه الکترونیکی و دارای مقاومت الکتریکی متغیر غیر خطی و غیر اهمی است .ولی بر خلاف دیود می تواند ولتاژ را از دو طرف عبور دهد . وریستورها دارای مزیت های بسیار هستند و کاربرد های متنوعی در سر کوب پالس های گذار در شبکه برق در کاربرد های خانگی و صنعتی در شبکه توزیع انرژی برق متناوب AC و جریان مستقیم DC  دارند و می توانند مستقیما و یا از طریق کلید های به منابع تغذیه متصل شوند و از ترانزیستور ها ، ماسفت ها و پل تریستوری محافظت کنند .

وریستور چیست ؟ و چگونه می توان مشخصات درج شده روی انرا خواند، 

نحوه تست وریستور یا VDR

نحوه تست وریستور یا VDR

وریستور یا VDR

وریستور یا به انگلیسی VDR که مخفف سه واژه Voltage Dependent Resistor می باشد همان طور که از نام آن پیداست یک المان مقاومت متغیر می باشد که وظیفه آن فدا شدن و محافظ از مدار در برابر ولتاژ غیر عادی می باشد.روی هر وریستور یک کد سه رقمی وجود دارد که بیانگر ولتاژ قابل تحمل وریستور می باشد که اگر ولتاژ از حد مجاز بالاتر رود با اتصال کوتاه کردن خود باعث سوختن خود و در نتیجه قطع مدار می شود.وریستور به صورت موازی در مدار بسته می شود.

A Varistor is an electronic component that protects expensive devices from harmful power surges, much like a shock absorber. For example if there is a power surge, the varistor, normally having a very high resistance, responds to the voltage spike by absorbing its energy with a very low resistance. This may blow the equipment’s fuse, but it will protect the expensive electronics. A varistor that’s received a strong electrical jolt may remain at low resistance and should be tested.

وریستور یک المان الکترونیکی بوده که جهت حفاظت مدار از قطعات گران قیمت در برابر جریان سریع و غیر مجاز مضر مانند شوک سریع و قوی ، ولتاژ و غیره به کار میرود.برای مثال اگر یک ولتاژ غیر عادی وجود داشته باشد وریستور که در حالت عادی یک مقاومت بسیار قوی و زیاد دارد در مقابل این ولتاژ و انرژی با مقاومت کم پاسخ خواهد داد که این ممکن است به ترکیدن فیوز بینجامد ولی وریستور از قطعات گران و حساس برد در مقابل این تهدید حفاظت می کند.

وریستور که ممکن است یک ولتاژ قوی و ناگهانی دریافت کند دارای مقاومت کم می شود و نمی ترکد ولی حتما باید تست لازم روی آن انجام شود.

Open the case with the screwdrivers and locate the varistor. It is usually a brightly colored disk the size of a coin. The varistor will likely be wired to a fuse holder. If the varistor is visibly burned through or broken, replace it immediately.

Desolder and disconnect one of the varistor’s leads. Heat the lead with the soldering iron until the solder melts, and remove the solder with the desoldering tool. Carefully pry the lead loose from the connection with the long-nosed pliers. With the varistor removed from the circuit, you can now measure its resistance.

Turn the multimeter on and set it to read resistance times 1000 ohms. Touch one meter probe to the free varistor lead and the other probe to the connected lead. Read the resistance on the meter. If it reads nearly infinite resistance, the varistor is still good. If it reads very low resistance, the varistor is blown.

Resolder the disconnected lead if the varistor’s resistance reads good. If the varistor is blown, disconnect the remaining lead and solder a new varistor of the same rating in its place

نحوه تست:

 درب دستگاه مورد نظر را باز کنید سپس شروع به پیدا کردن وریستور کنید،وریستور معمولا دارای رنگی روشن(البته در ایران دارای رنگ تیره می باشد.)

و سایزی به اندازه یک سکه دارد.(البته سکه اونا نه ما)وریستور ممکن است به یک فیوز به وسیله سیم از روی برد وصل شده باشد.

در قدم اول اگر وریستور سوخته یا ترکیده یا رنگ پریده باشد فورا باید عوض شود.

در غیر این صورت لحیم روی یکی از پایه های وریستور را برداشته و شروع به تست آن به وسیله مولتی متر میکنیم.مولتی متر را روشن کرده و روی تست مقاومت می گذاریم(در صورتی که مولتی متر اتورنج باشه روی حالت مقاومت و در صورتی که معمولی باشد روی گزینه 1M اهم تنظیم میکنیم.)

یکی از پایه های مولتی متر را به پایه ی آزاد و دیگری را به پایه روی برد وصل می کنیم؛مقاومت را خوانده ، در صورتی که مقاومت نزدیک بی نهایت بود وریستور سالم است،و در صورتی که مقاومت کم نشان می داد،وریستور معیوب و خراب است.در صورتی که وریستور معیوب باشد تعویض شود در غیر این صورت وریستور سالم بوده و به ادامه بررسی برد برای فهمیدن مشکل می پردازیم.دقت شود که این روش نشان دهنده سلامت صد در صد وریستور نبوده و امکان خطا وجود دارد.

سمبل مداری وریستور:

 vdr-ectec.ir

نحوه ی عملکرد وریستور یا VDR به این صورت است که با افزایش ولتاژ ، جریان بالا می رود و باعث سوختن آن و محافظت از مدار در برابر ولتاژ بیش از حل می شود.در واقع یک عنصر فدایی می باشد.

شرکت سازنده
زیمنس
نام
وریستور( Varistor) یا VDR
مدل کالا
3RT1916 1BDOO
ولتاژ
AC:127V— 240 /DC: 150V—250V

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...